Ve středu 22 .6. 2022 se žáci osmého a devátého ročníku zúčastnili chemicky zaměřené akce. Zkoumal se suchý led!

Suchý led je pevné skupenství oxidu uhličitého, které netaje, ale rovnou sublimuje, tzn. mění se v páru. Což velmi rozšiřuje jeho použití. Bez této látky by se neobešla mnohá kouzelnická představení či triky ve filmech. A přesně takové pokusy si mohli žáci zkusit.

Na pořadu akce bylo jednoduché přidání suchého ledu do horké vody, při kterém vzniká velké množství páry. Dále jsme nafukovali pomocí plynu bubliny, které se při kontaktu s povrchem rozplynuly v oblak dýmu. V jedné ze skupin se nám povedlo i vytvořit obří bublinu na hraně nádoby. Žáci viděli i skákající bubliny, kterým se nechtělo dosednout na povrch kvůli neviditelným výparům z CO2.

Použití suchého ledu v gastronomii jsme si přiblížili dvěma pokusy. Jeden se musel připravit o den dříve. Vybrané ovoce se nechalo v chladicím boxu se suchým ledem 24 hodin mrazit. Ovoce do sebe natáhlo látku a chutnalo pak jako sycené limonády dané příchutě. U dětí nejoblíbenější pokusem však byla příprava domácí zmrzliny. Na ledové lázni jsme měli vyšleháno za necelých 10 minut. Jednalo se taky o sladkou tečku na závěr!

Žákyně zkoumá suchý led a ostatní žáci jí sledují
Žákyně pracuje se suchým ledem

OSTATNÍ FOTKY ZDE…