Rudná se dne 2. dubna 2019 zaplnila dětmi a vyučujícími zahalenými do modré od hlavy až k patě. Proč? Den vody byl přece v březnu. Ale modrá není jen barva vody. Modrá je i barva  autismu. A jelikož nemálo našich žáků autismus má, rozhodli jsme se je podpořit. A to přímo na den 2.4., který v roce 2008 vyhlásila OSN za SVĚTOVÝ DEN POROZUMĚNÍ AUTISMU.

Co to vlastně AUTISMUS je? Wikipedie nám prozradí, že: “Autismus je duševní porucha, projevující se abnormální sociální interakcí, stálými opakujícími se vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Objevuje se před třetím rokem věku. Patří mezi poruchy autistického spektra (PAS).“ Toliko k oficiálnímu stanovisku. Jací ale ti „autíci“ vlastně jsou? Jak se k nim máme chovat? Máme se jich snad bát? Žádné obavy mít nemusíme. Jsou to děti jako jakékoliv jiné, jen mají své zvyky a návyky. Neumí si hrát jako jiné děti. Neumí komunikovat jako jiné děti. Hrají si po svém. Komunikují po svém. Žijí si po svém. Každé autistické dítě je individualita a jediné, co mají společné, je velmi náročná péče o ně. Abychom dosáhli vzájemného pochopení, musíme se na svět dívat jejich očima, snažit se o co největší zapojování do běžného života, neprohlubovat sociální propast a přijímat tyto děti takové, jaké jsou.

Připojíte se příští rok i vy?

[ngg src=”galleries” ids=”109″ display=”basic_thumbnail”]