Projektové odpoledne školní družiny Vlčice – ŠABLONY II

Ruční práce a šicí dílna

Šití na stroji umožňuje smysluplně trávit čas, pomáhá zbavovat se stresu a věnovat úkolu soustředěnou pozornost.

Děti vytvářely v rámci projektového odpoledne polštáře, vánoční ozdoby, nebo drobné dárky. Radost z vlastních výrobků funguje jako hnací motor do další aktivity. Děti měřily, počítaly a zároveň se učí při této činnosti geometrii.

Zvlášť městské děti, které žijí v bytě a jejichž rodiče se nezajímají o domácí kutění nebo vyrábění, nemají možnosti vyzkoušet si jednoduché práce. Šití je pro ně něco, co možná dělala jejich babička nebo prababička. V době, kdy je levnější si koupit oblečení v obchodě, nad tím nepřemýšlí jako nad úsporou peněz. Šití je dnes spíše kreativní koníček s praktickými výsledky. A když děti něco vyrobí samy, vidí, kolik to stojí úsilí a jinak pak vnímají i hodnotu věcí kolem sebe.

U žáků je důležité podporovat obecné schopnosti soustředění, učení se z chyb a ucelenou práci na projektu.

Děti, které jsou šikovnější spíše na řemeslné aktivity, než na memorování informací a intelektuální výstupy, tak mají možnost věnovat se tomu, co jim jde dobře. S tím jde ruku v ruce lepší sebehodnocení, pocit úspěchu a z toho plynoucí motivace.