CESTA DO KRAJSKÉHO MĚSTA

Ve středu dne 19. dubna jsme se žáky naší školy vycestovali do našeho krajského města navštívit muzeum Pevnost poznání. Tato pevnost je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě.

V Pevnosti poznání na nás čekali čtyři bohaté expozice, a především akční animátoři, kteří nás tímhle muzeem provázeli. Tyto 4 bohaté expozice se nazývaly: Do historie, Živá voda, Rozum v hrsti, Světlo a tma.

Po celém areálu jsme se mohli pohybovat samostatně a zůstat u aktivity, která nás právě zaujala, jak dlouho jsme chtěli.

V expozici Živá voda jsme našli živočichy v nadživotní velikosti, prohlédli si vše pod lupou nebo v mikroskopu, v podmořské jeskyni.

V další expozici Rozum v hrsti sídlí mozek, jeho osmimetrová maketa. Mohli jsme vstoupit do této makety lidského mozku, kde se před vámi zjevila neuronová síť v celé své kráse a komplikovanosti. Také jsme prozkoumali pozoruhodný smyslový labyrint. Formou zajímavých úkolů a zábavných her jsme si vyzkoušeli, osahali, očichali a něco i ochutnali. Poznávali, co a jak naše smysly fungují.

Dále jsme pokračovali do expozice Světlo a tma, kde se dá objevovat podstata světelného záření a nástrahy, které překonává během pouti prostorem. Tady jsme si udělali i světelný otisk ruky, a nakonec experimentovali s plyny.

Také jsme odhalili všechny zázraky spojené s 3D tiskem a dalšími výzkumnými přístroji vědy – všechny tyto přístroje jsme měli možnost si vyzkoušet na vlastní kůži. Byl to pro nás velký zážitek!

V oddělení geografie nás překvapila síla vody v krajině, v jiném oddělení zase zákonitosti fyziky kolem nás i planety sluneční soustavy.

Strávili jsme zde celé dopoledne a moc jsme si celý program užili. Opravdu každý si v muzeu našel to, co ho zajímalo.

Jana Mrázová

Společné foto třídy před budovou muzea
Třída se fotí u muzea