Ve čtvrtek 19. 5. 2022 se žáci 1. stupně z pobočky na Fučíkově ulici zúčastnili programu Lesní pedagogiky na Rejvízu.

Celou akci pro nás připravily Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Doprava a občerstvení bylo hrazeno díky dotaci na podporu EVVO Olomouckého kraje.

Ráno na nás čekal autobus na zastávce a už se jelo. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a pofukoval větřík. Když jsme dojeli na Rejvíz, nikdo z nás si neuvědomil, že množství pylu, který v těchto dnech vídáme ve městě je nepatrná část toho, kolik ho je na Rejvízu. Silnice lemovaly žluté pruhy, vše vypadalo zaprášeně a při přechodu přes louku měli všichni žluté kalhoty i boty. Naštěstí se ale nejednalo o problém, který bychom nezvládli.

Na místě jsme se rozdělili do tří skupin, podle tříd a čekala nás tři stanoviště, vždy s jinými pracovníky. Na prvním stanovišti nám lesník povídal o rostlinách, které můžeme najít v lese a na loukách. Šli jsme pomalou procházkou po louce k ohraji lesa a ukazovali a pojmenovávali jsme si všechny rostliny, které jsme viděli. Dětem byly sdělovány i latinská názvy a různé perličky – např. že salát rukola je vlastně příbuzný s naší pampeliškou nebo důvod, proč je tolik pylu, když v předešlých letech nebylo.

Na dalším stanovišti děti viděly střelné zbraně, náboje i jejich obsah. Mohly se podívat přes noční vidění, vyčistit brokovnici a zapískat si na vábničky a prohlédnout si trofeje. Dozvěděly se, že myslivost není jenom o střílení zvířat!

Na posledním stanovišti je čekal program ryze lesnický. Mluvilo se o dřevě, lýkožroutech, ochraně lesa, druzích stromů. Děti viděly i kulatiny ze stromů a mohly je porovnat. Seznámily se s prací lesníků.

Doplňkovým programem bylo vyťukávání granátů z hornin kladivy. Následovalo opékání špekáčků.

Zlatým hřebem programu byla soutěž ve střelbě ze vzduchovky na terč. Každý, kdo chtěl střílet, měl tři pokusy. Nejvíce nastřílených bodů bylo 7, což se podařilo hned dvěma žačkám. Proto následoval rozstřel. Vítězem se stala Sofie Mišalková z V. A a vyhrála shoz srnčího parohu. Každé dítě za účast dostalo jojo a magnetku.

Náš čas se nachýlil a museli jsme opustit Rejvíz, poděkovali jsme zaměstnancům ALSOL za pěkně připravený a nabytý program a zamířili zpět do školy.

Kubánková Gabriela

OSTATNÍ FOTKY ZDE…