K příležitosti druhého ročníku WORLD Orienteering Day a 750 let města Jeseníku pořádala ZŠ Průchodní „orientační běh po městě“. Základní myšlenkou tohoto prvního ročníku bylo překonat zápis v Guinnessově knize rekordů.

I naše škola se zapojila do tohoto závodu a vyslala na trať 6 dvojic. Žáci byli rozděleni do třech kategorií podle věku. Kategorie A – 1. – 3. třída, kategorie B – 4. – 5. třída a kategorie C – 6. – 9. třída.  V kategorii „A“ nás reprezentoval Pavel Matušinský s Markem Šimonem a druhou dvojící byla  Natálie Hájková se Samuelem Dirdou. V kategorii „B“ běžel Patrik Dirda společně s Patrikem Suchým. A v závěrečné kategorii „C“ jsme měli největší zastoupení a tím byli – Lukáš Zálešák a  Patrik Řezníček, Daniel Macháň a Filip Bílý a v poslední dvojici běžel Jakub Zavalaný a Marek Štětka. A co to vlastně je ten „orientační běh“? Jde o sport, založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou. V našem případě pouze s mapou. Účastníci na startu obdrží mapu, obvykle terénu, který neznají. Na mapě jsou vyznačena kontrolní stanoviště (kontroly), která mají účastníci nalézt v určeném pořadí. Cílem závodu je postupně co nejrychleji oběhnout všechny kontroly v pořadí od jedné do deseti. Navíc na  každé kontrole se nachází „značkovač“ a tímto značkovačem si musí účastníci orazit startovací lístek. Na každé kontrole se nachází jiný značkovač a podle toho se v cíli pozná, zda účastníci byli na správných kontrolách. Tohoto nelehkého úkolu se se ctí zhostili i již výše jmenování žáci.

Všichni žáci si to moc užili a byli plní emocí a pěkných zážitků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *